Amazon ar jaunu mikroshēmu pievienojas tehnoloģijas gigantu kvantu skaitļošanas sacensībā

Amazon ir kļuvis par trešo tehnoloģiju gigantu vairāku mēnešu laikā, kas paziņojis par izrāvienu kvantu skaitļošanā – tehnoloģijā, kas sola milzīgu apstrādes jaudu, taču to nomāc tehniskas grūtības.

Uzņēmums ir atklājis Ocelot mikroshēmas prototipu, kas veidots, izmantojot “cat qubit” tehnoloģiju – pieeju, kuras nosaukums cēlies no slavenā “Šrēdingera kaķa” domu eksperimenta.

Mikroshēma cenšas novērst vienu no lielākajiem klupšanas akmeņiem kvantu datoru attīstībā – padarot tos bez kļūdām.

Amazon saka, ka, ņemot vērā citus nesenos sasniegumus nozarē, tās darbs nozīmē, ka noderīgi kvantu datori, visticamāk, nonāks pie mums ātrāk, nekā tika uzskatīts iepriekš.

Taču par to, cik ātri šīs iekārtas būs pietiekami jaudīgas, lai tās būtu praktiski noderīgas virknei komerciālu lietojumu, ir ekspertu diskusiju jautājums.

Amazon Web Services (AWS), kas nodrošina mākoņdatošanas pakalpojumus, vēlētos saviem klientiem piedāvāt kvantu skaitļošanas pakalpojumus, taču vadība uzskata, ka uzlabotās iekārtas galu galā varētu palīdzēt optimizēt Amazon mazumtirdzniecības biznesa plašo globālo loģistiku.

Kvantu datori risina problēmas, izmantojot dīvainās vielas un enerģijas īpašības ļoti mazos mērogos, kā to apraksta kvantu fizikas zinātne.

Kvantu datori neaizstās tā sauktos “klasiskos” datorus, taču sola, ka tie spēs atrisināt problēmas pat jaudīgākajiem mūsdienu datoriem, radot jaunus atklājumus, piemēram, labākas baterijas un jaunas zāles.

Taču šo potenciālu kavē kļūdu problēma. Kvantu datori ir ārkārtīgi jutīgi pret troksni savā vidē – vibrācijas, karstums, elektromagnētiskie traucējumi no mobilajiem tālruņiem un WIFI tīkliem vai pat kosmiskie stari un starojums no kosmosa var izraisīt kļūdas, kas pēc tam ir jālabo.

“cat qubit” ir viens no mēģinājumiem atrisināt šo problēmu. Kubiti ir kvantu datoru pamatelementi, kas ir līdzvērtīgi bitiem datoros, kurus mūsdienās izmanto lielākā daļa no mums.

“Cat qubit” ir nosaukti par godu Ervinam Šrēdingeram, kura jautājums “Kaķis kastē” 1935. gadā palīdzēja izgaismot dažus kvantu teorijas pamatā esošos uzskatus.

Amazon uzskata, ka jaunā mikroshēma, kurai ir tikai pieci kaķu kubiti no kopumā 14 galvenajām sastāvdaļām, varētu samazināt kvantu kļūdu labošanas izmaksas līdz pat 90%, salīdzinot ar pašreizējām pieejām.

“Cat qubit” tehnoloģija nav ekskluzīva Amazon, franču uzņēmums Alice & Bob veica novatorisku darbu pie šīs tehnoloģijas un turpina attīstīt šo tehnoloģiju.

Mazjars Mirrahimi Francijas Nacionālā tehnoloģiju pētniecības institūta pētniecības direktors Inria sacīja, ka Ocelots ir “svarīgs solis uz priekšu pret aparatūras efektīvu kļūdu izturīgu kvantu aprēķinu”.

Amazon uzskata, ka jaunā mikroshēma piedāvā iespēju paplašināt līdz jaudīgākām mašīnām ar šāda veida kļūdu pārbaudi, taču pētnieki atzīst, ka priekšā ir daudz izaicinājumu.

 

Spread the love

Pievienot komentāru